Proč investovat do klimatizace?

Nadměrné horko nám v místnostech vůbec neprospívá, jsme unaveni, méně se soustředíme a klesá naše výkonnost. Navíc nemůžeme usnout.

Horko však může dokonce i způsobit vážné zdravotní potíže, hlavně u starších lidí, kardiaků, ale i dětí. Nabízí se proto řešení v podobě klimatizace, je s ní však třeba zacházet opatrně. Nebezpečný je teplotní šok při opuštění klimatizovaného interiéru. Rozdíl mezi venkovní a vnitřní teplotou by nikdy neměl být příliš velký.

klimatizace

Většina na trhu dostupných přístrojů je vybavena větráním, chlazením či vytápěním, tyto funkce lze nastavovat podle aktuálního ročního období a potřeb majitele. Klimatizace slouží také k filtraci a ionizaci vzduchu pro odstranění nečistot, bakterií a pachů, čistí vzduch od alergenů (pylů, roztočů a podobně) a jsou schopny ho i vysoušet či zvlhčovat.

Jakou klimatizaci si vybrat?


Především záleží na potřebách a také možnostech stavebních úprav. Nejjednodušší a nejlevnější je mobilní klimatizace, kterou si lze například vzít na víkend s sebou na chatu či chalupu. Tato klimatizace nevyžaduje žádnou složitou instalaci. Podobné je to s klimatizací okenní, která si vystačí s otvorem v okně. Naopak nejúčinnější a také nejdražší je klimatizace dělená, čili splitová. Dělená klimatizace je složena ze dvou částí - venkovní a vnitřní, a ty jsou spolu propojené potrubím. Vyžaduje to náročnou instalaci zahrnující i drobné stavební práce, především však odborné znalosti. Levnější variantou jsou pak takzvané ochlazovače vzduchu, ovšem v jejich případě nemůžeme o klimatizaci vůbec mluvit.


Mobilní klimatizace

Mobilní klimatizace se vyrábí jako kompaktní (vše mají v jednom) a nebo dělené (split). Mobilními klimatizacemi pohybujeme pomocí koleček, umístíme je proto téměř kdekoli a bez jakékoli složité instalace a ovládáme je pomocí zabudovaného termostatu. Mobilní klimatizace jsou hlučnější, mají chladicí výkon cca 2-4 kW a elektrický příkon cca 750 až 1500 W. Vyrábí se buďto pouze pro účel chlazení, nebo s přidanou elektrickou topnou spirálou. Teplo je mobilní klimatizací z interiéru odváděno ven ohebnou vzduchovou hadicí o průměru cca 13 cm. Lze využít otvor v okně, ve zdi, ale i komín, případně pootevřené okno či dveře. Oproti kompaktním mobilním jednotkám mohou mít ty dělené i i vyšší chladicí výkony (cca 2-4kW). Jejich venkovní část umístíme např. na balkon, pod okno, za dveře a propojení s vnitřní částí se provede ohebným potrubím s rychlospojkami.

klimatizace

Nabídku mobilních klimatizací naleznete >> ZDE <<

Nástěnné klimatizace

Dělené (splitové) klimatizace jsou vždy určené k pevnému zabudování. Venkovní jednotka je s vnitřní propojena potrubím, přičemž vzdálenost mezi nimi může být až 30 metrů. Všechny dělené klimatizace jsou standardně vybavené dálkovým ovládáním s možností nastavení nočního režimu. Lze je též vybavit skupinovým ovladačem pro více jednotek a nebo zónovým ovladačem pro více místností s různými teplotními režimy. Dělené klimatizační jednotky se vyrábí většinou v provedení s tepelným čerpadlem. Vnitřní jednotky umístíme na stěnu, parapet či strop každé místnosti, kterou chceme klimatizovat. Chladicí výkony dělených jednotek jsou od 2 do 16 kW.
 
klimatizace
 

Nabídku nástěnných klimatizací naleznete >> ZDE <<

Jak používat klimatizaci

S klimatizací je třeba především zacházet opatrně. Nebezpečný je teplotní šok při opuštění klimatizovaného interiéru. Rozdíl mezi venkovní a vnitřní teplotou by nikdy neměl být příliš velký. Odborníci a hygienici doporučují cca 6 až 8 oC. Navíc by neměl vzduch z klimatizace foukat přímo na nás, jelikož má výrazně nižší teplotu. Pokud tyto 2 zásady nedodržíme, můžeme si způsobit až zdravotní problémy (bolesti hlavy, nachlazení, záněty dutin a kloubů, především ramen a kolen).

Vybíráme klimatizaci

Při výběru klimatizace je jedním z určujících parametrů výkon. V tomto směru by měl přístroj odpovídat tepelným ziskům (v případě chlazení) nebo tepelným ztrátám objektu (v případě vytápění), v němž bude instalován. Tepelné zisky či ztráty ovlivňuje stav a zateplení budovy, orientace vůči světovým stranám, počet osob, které v ní žijí, roční období, množství jiných využívaných tepelných zdrojů. Orientační výkon lze vypočítat z tabulek, konečné rozhodnutí se však vždy vyplatí konzultovat s technikem. Kromě výkonu jsou pro výběr přístroje důležité technické parametry. Díky předpisům, které musí přístroje splňovat, je však tento ukazatel u většiny zařízení srovnatelný. Konečnou volbu tedy mohou ovlivňovat nadstandardní funkce a komfort provozu a ovládání.

Malé, hezké a šikovné

Klimatizace jsou vybaveny základním i nadstandardními funkcemi, při výběru je vhodné volit takové zařízení, které co nejefektivněji využijeme – tedy jak dlouho a v kterých obdobích roku bude využíváno, jak dlouho a na jakou teplotu bude zapnuto během dne, o kolik stupňů bude nezbytné prostor vytopit či ochladit – každý stupeň znamená vyšší náklady. Na místě je také volba kvalitního zařízení, které sice znamená vyšší cenu při nákupu, ale návratnost jednorázově vydaných prostředků je rychlejší díky úspornému provozu.

klimatizace

 

 
Proč investovat do klimatizace? - 1489665 -

Vložit komentář

Jméno
Email ( email není zveřejněn )
Váš příspěvek   ( Fotky můžete vložit po odeslání příspěvku. )
opiště kód
antispam
     Více informací
telefon-paticka
telefon-footer.png +420 608 775 577
pracovní dny 8:00 - 16:00
email-paticka
email-footer.png obchod@HPtonery.eu
odpovíme do 24 hodin
Doprava zdarma
doprava-footer.png Doprava zdarma
Přihlašte se k odběru
Přejete si zasílat novinky mailem ?
Facebook_new
heureka-paticka

heureka

Copyright © www.hptonery.eu, provozováno na systému tvorba e-shopu a optimalizace e-shopu Shop5.cz

© www.hptonery.eu

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.   Další informace

Obsah Vašeho košíku   0,- CZK