Jak vybrat skartovačku?

Skartovací stroje jsou užiteční pomocníci a objevují se nejen takřka v každé kanceláři, ale i v mnoha domácnostech. Lze díky nim bezpečně skartovat interní dokumenty, ale také například DVD disky. Poradíme, jak vybrat správný skartovač přesně dle vašich potřeb.

 

Tipy pro výběr skartovače

 1. Při výběru skartovačky berte v potaz četnost využití. Budete skartovat jen párkrát do měsíce, nebo několikrát denně?
 2. Pro skartaci běžných písemností zpravidla postačí klasický podélný řez na proužky, pro znehodnocení tajných materiálů sáhněte po křížovém řezu, který naseká papír na menší kousky.
 3. Chcete-li šetřit čas, volte zařízení s možností skartace 10 a více listů najednou, vyšší rychlostí a větší nádobou na odpadní skartovaný materiál.
 4. Pokročilejší skartovačky znehodnotí kromě papíru i CD / DVD disky nebo štosy papírů se sponkami.
 5. Na místech bez elektřiny přijde vhod ruční skartovačka s otáčivou klikou.

Skartovací stroje

 • Rychle znehodnotí dokumenty
 • Dokáží skartovat i 10 a více listů papíru najednou
 • Vyberete si stupeň utajení od DIN 1 až DIN 5 (přísně tajné)
 • Skartují nejen papír, ale i další materiály
 • Existují elektrické i ruční skartovačky

Skartovací stroje poskytují okamžitou možnost skartace jakéhokoliv typu dokumentu. Může to být jeden, nebo i více listů papíru a poradí si i se svorkami či CD a DVD disky. U dokumentů si můžete nastavit stupeň utajení, tedy míru nečitelnosti skartovaných materiálů. Nejpohodlnější jsou elektrické skartovače, vyrábí se ale i klasické ruční, které se ovládají otáčením kliky.

skartovač

Co je důležité při výběru skartovacího stroje?

Stupeň utajení

Základním parametrem při výběru skartovacího stroje je tzv. stupeň utajení. Dle budoucího využití tedy pečlivě vybírejte mezi odpovídajícími stupni. Ty rozlišují skartaci od běžných informací, interních dokumentů přes důvěrné písemnosti až po dokumenty splňující přísně tajné standardy využívané ve vládních kancelářích USA.

Počet současně skartovaných listů

Standardem v počtu současně skartovaných papírů je minimálně 5 listů. Většina skartovaček je ale schopna najednou skartovat až 10 listů papíru, případně CD a DVD disk. Skartovací stroje v ceně od 5 000 Kč jsou už zpravidla schopny nabídnout skartaci až 15 a více listů.

 • Standardní skartovačky – znehodnotí minimálně 5 listů najednou
 • Pokročilé skartovačky – najednou si poradí i s 15 listy papíru
skartovač

Rychlost skartace

Rychlost skartace je jedním z poměrně zanedbávaných parametrů a přitom její správný výběr dokáže ušetřit mnoho času při potřebě skartování většího množství písemností.

 • 2 m za minutu - tuto rychlost, která stačí na běžné denní skartování, zvládá většina skartovaček na trhu.
 • 3–5 m za minutu - vhodné pro náročné uživatele. Takto rychlé je již menší množství skartovacích strojů, které jsou také dražší.

Typ skartovaného materiálu a velikost

Potěší, že i v některých levnějších základních skartovačkách lze provést skartaci nejen papíru formátu A4, ale také svorek, případně celých štosů papírů (umožňuje-li to počet současně skartovaných listů). Obvyklá je též skartace disků CD a DVD nebo plastových karet.

Skartovačky si tedy poradí s:

 • papírem formátu A4
 • svorkami
 • CD/DVD disky
 • plastovými kartami

Nelze jednoznačně říci, od jaké cenové kategorie naleznete v naší nabídce skartovače s možností skartace např. plastových karet a kdy svorek na papírech. Některé dražší tuto možnost sice nemají, zato ale nabídnou skartaci pomocí bezpečnějšího křížového řezu. Naopak jiné nabízí skartaci jen základním podélným řezem, byť s možností skartace svorek.

Objem koše

Velikost neboli objem koše je důležitý, zejména pokud skartujete často, tedy každý den nebo několikrát do týdne. Čím větší koš, tím více si ušetříte práci s jeho vyprazdňováním.

 • Koše do 15 litrů – základní skartovačky pod tisíc korun. Vhodné pro občasné skartování, např. několikrát do měsíce.
 • Koše 15–22 litrů – takto objemný koš má střední třída skartovacích strojů v ceně kolem 2 000 Kč. Zpravidla postačí v případě znehodnocování dokumentů několikrát do týdne.
 • Koše nad 23 litrů – litráž vhodná pro každodenní skartování. Nabídnou ji skartovací stroje s cenou nad 5 000 Kč. Nejdražší modely mají koš o objemu téměř 30 litrů.
 

Elektrické vs ruční skartovače

Lze se setkat se dvěma typy skartovacích strojů. Tím prvním jsou klasické elektronické skartovače, druhým, méně častým, jsou skartovače ruční. Pro jejich pohon je potřeba otáček klikou.

 • Elektrické skartovače – připojují se do běžné zásuvky a ovládají se tlačítky. Jsou dražší, ale pohodlnější. Nabídnou rychlou a nenamáhavou skartaci. Elektrickou skartovačku vybírejte v případě častého znehodnocování listin.
 • Ruční skartovače – skartace probíhá ručním otáčením kliky. Znehodnocování většího množství dokumentů je s nimi oproti elektrických modelů namáhavější, obejdou se ale bez elektřiny. Vhodné jsou tedy například do míst s problematickým přívodem elektrické energie nebo na cestování. Ruční skartovače jsou levnější než elektrické.

skartovač                   skartovač

 

Naši nabídku skartovačů naleznete >> ZDE <<

Jak vybrat skartovačku? - 1478398 -
Aktuální článek: Jak vybrat skartovačku?

Vložit komentář

Jméno
Email ( email není zveřejněn )
Váš příspěvek   ( Fotky můžete vložit po odeslání příspěvku. )
opiště kód
antispam
     Více informací
telefon-paticka
telefon-footer.png +420 608 775 577
pracovní dny 8:00 - 16:00
email-paticka
email-footer.png obchod@HPtonery.eu
odpovíme do 24 hodin
Doprava zdarma
doprava-footer.png Doprava zdarma
Přihlašte se k odběru
Přejete si zasílat novinky mailem ?
Facebook_new
heureka-paticka

heureka

Copyright © www.hptonery.eu, provozováno na systému tvorba e-shopu a optimalizace e-shopu Shop5.cz

© www.hptonery.eu

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.   Další informace

Obsah Vašeho košíku   0,- CZK